Bycie kobietą po 40 w Polsce nie zawsze jest łatwe, ale jest też ciekawe i fascynujące – jeśli tylko tego chcesz! W końcu (w większości przypadków) nie wiszą na Tobie jęczące dzieci, masz czas na swoje pasje i zainteresowania i czas dla siebie. Co powiesz na to, żeby poświęcić go trochę na urozmaicenie swojego życia intymnego i zadbanie  o naprawdę dobry seks? Bo wiesz, seks jest znaczącym elementem czegoś co nazywamy dobrą jakością życia.

Zależy nam na tym, aby wspierać Cię w projekcie “czas na dobry seks” i mamy kilka wskazówek, jak możesz dbać o siebie w tej części codziennego życia. Gotowa na podejście wellness w seksie?

Zaakceptuj zmiany w swoim ciele

Niby oczywiste, ale jednak wciąż tak mało popularne. Menopauza w polskich mediach najczęściej jest synonimem złego doświadczenia, końca życia jakie znamy, końca młodości i czego tylko tam sobie autorzy różnych publikacji nie wymyślą. Ale wiesz co? To jest myślenie rodem sprzed 100 lat, kiedy kobiety dożywały niewiele ponad 50 lat i tak, wtedy to była starość. Dzisiaj, menopauza to tylko kolejny etap naszego życia. Średni wiek polskich kobiet, u których rozpoczyna się ten proces to 52 lata. Co oznacza, że średnio 20-30 lat żyjemy po jej zakończeniu. Szkoda byłoby przez 1/4 życia udawać, że nie mamy ciała, ignorować je, czy – co gorsza – nie lubić go.

Twoje ciało się zmienia! To jest fakt. Nie wzdychaj już do czasów, kiedy miałaś 20 lat i piersi tak jędrne, że mogły wybijać zęby kiedy biegłaś. To nie wróci. Ale wiesz co? Masz teraz ciało, które doświadczyło już wiele, nie zawiodło Cię w trudnych momentach. Warto doceniać to, że “dowiozło” Cię aż do tego momentu dzisiaj. Jest fajne, takie jakie jest, a Ty możesz się nim cieszyć, pieścić je, głaskać i masować.

Poszerzaj swoją definicję seksu

Znowu wracamy do tej nieszczęsnej edukacji seksualnej, która nas ominęła. Ale warto sobie uzmysłowić, że seks to nie tylko stosunek! Tak, dobrze widzisz. Przez całe życie byłyśmy wystawiane na komunikaty, które jednoznacznie stwierdzały, że bez penetracji nie ma szans na udane życie seksualne. Tymczasem to bzdura. Całowanie, przytulanie, dzielenie się fantazjami, masowanie, odkrywanie gadżetów i innych umilaczy czasu może być niezłą zabawą. I to jest o tyle fajne, że możesz bawić się solo lub z partnerem_ką. Nie ma ograniczeń.

Zweryfikuj pozycje

Tak, to jest moment życia, o którym mawia się, że jak się budzisz rano i nic nie boli, to znaczy, że nie żyjesz. Cóż, z wiekiem coraz częściej coś nam strzyka, boli i ciągnie. Dlatego nie ma co rezygnować z seksu, bo ulubiona pozycja zamiast sprawiać przyjemność, kończy się bólem. Szukaj takich pozycji, które są najlepsze dla Ciebie tu i teraz. Na przykład przy bólu pleców możesz spróbować pozycji odciążających plecy, jak “na łyżeczkę”. Używaj też poduszek, podpórek, zwiniętej kołdry – wszystkiego, co uprzyjemni Ci seks.

Sięgaj po wsparcie

Nie wstydź się rozmawiać o swoich trudnościach z partnerem_ką, a przede wszystkim z odpowiednimi lekarzami. Mamy teraz dostęp do takiego wyboru wsparcia farmakologicznego dla kobiet w wieku około menopauzalnym, że warto się przyjrzeć różnym opcjom i przedyskutować je z lekarzem. To samo dotyczy mężczyzn, więc nawet jeśli trafisz na oporny egzemplarz,  możesz przekonać partnera, że korzystanie ze wsparcia medycznego, to nie wstyd. A może wznieść Wasze życie seksualne na zupełnie nowe poziomy.

Zabezpieczaj się!

Często można usłyszeć, czy przeczytać pełne ulgi słowa: koniec z pigułkami i prezerwatywami, bo już nie zajdę w ciążę. Tak, ciąża w pewnym momencie już Ci nie grozi, ale choroby przenoszone drogą płciową nie zważają na wiek. Dlatego jeśli zmieniasz partnera_kę pamiętaj o zabezpieczeniu. Również podczas seksu oralnego, o czym często zapominamy.

 

G-Y9T5BWDMZD